Dětský pokoj – zákl. info pro zařizování

1.      Nábytek

Pokud vybíráme nábytek do dětského pokoje, měli bychom myslet především na to, že dítě má zcela jiné potřeby než dospělí.Děti by měli mít dostatek místa na hry i na pohodlné místo ke spánku. Ideální je vybrat nábytek,který s dítětem ,,poroste“.V obchodech se objevují různé nábytkové sestavy,které můžeme s přibývajícím věkem dítěte kombinovat a doplňovat.Praktické jsou vestavěné šatní skříně,schopné pojmout všechno dětské oblečení.

2.      Úložné prostory

Nemůžeme si představit pouze skříně s oblečením,ale třeba také skrýš na hračky.Dětský pokoj by měl mít co nejvíce uzaviratelných skříněk. Otevřené police vypadají uspořádaně pouze tehdy,pokud je v nich stabilně udržován pořádek,nemluvě o prachu na uložených věcech.Sterilně působící skříňky lze nahradit závěsnými kapsáři, barevnými krabicemi nebo boxy.

3.      Postel

Od 3 let už může dítě spát v klasické posteli. Postel by měla být kvalitní, s nastavitelným roštem, aby se dítěti vyvíjela zdravě páteř.Matrace by se měla měnit průměrně každých sedm let.

4.      Pracovní kout

Pokud máme školáka,musíme věnovat pozornost pracovnímu stolu a židli.Stůl je dobré vybrat segmentový který se dá později doplnit o nové díly.Dítěti budeme zřejmě pořizovat vlastní počítač,tiskárnu a scaner. Stůl by měl mít dostatek úložného prostoru, nejlépe v podobě kontejneru na kolečkách,který se zasune pod desku.Nastavitelná plocha se dnes už nepovažuje za luxus a lze ji vřele doporučit.

5.      Správná židle

Nohy dítěte musí vždy dosáhnout na podlahu.Nejlépe kolečková s pětiramenným podnožím. Měla by mít nastavitelnou výšku sedáku a opěrky zad. Opěrka by měla končit pod lopatkami.

Nezapomínejte na područky, které snižují zatížení páteře.Pracovní židle by tedy měla umožňovat tzv.dynamické sezení.

Díky mechanizmům se dá pákami nastavovat výška sedáku i opěradla a dokonce tuhost odporu při zaklánění. Nastavit se dá navíc i rozsah houpání ( to děti obzvlásť uvítají) i otáčení do stran. U dobré židle ani tolik nezáleží na materiálu. Na trhu jsou kvalitní židle s čalouněním, ale i plastové z nichž některé mají tak příznivý ergonomický tvar, že netlačí.

6.      Barvy

Děti mají rády vše barevné a pestré, proto se nemusíme bát u předškolních a mladších školních dětí veselých pastelových barev.U starších dětí dáme přednost neutrální přírodní barvě nábytku a doplňky volte v aktuálních módních tónech.

7.      Osvětlení

Řídí se potřebami, věkem a také tím, kolik dětí bude pokoj obývat. Základem dětského pokoje je centrální osvětlení, jehož ovládání musí být snadno dostupné. Volba ostatního osvětlení je závislá na celkovém zařízení místnosti. Podmínkou je dobré osvětlení pracovního stolu a vhodná je lampička na noční stolek.