Postel

Aby si tělo mohlo přes noc odpočinout, je dobré investovat do kvalitní postele, roštu a matrace.

Rozměry postele
Minimální délka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 nebo 100 poskytuje víc pohodlí. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 centimetrů, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200 či 180 x 200 centimetrů. Existují i prodloužené délky 210 nebo 220 centimetrů.

Ideální výška postele i s matrací je 45 až 55 centimetrů. Starší lidé by ji měli mít o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo. Senioři by vůbec výběru postele měli věnovat větší pozornost.

Čelo chrání před průvanem
Postele mívají jedno nebo dvě čela, tedy kromě válend. Čelo u hlavy chrání před průvanem, dá se o ně opřít, polštář díky němu nepadá. To v nohách postele není tak důležité, v menších ložnicích může čelo naopak překážet.

Kdo nechce riskovat, že se během spánku občas uhodí o vyšší bočnice, měl by si pořídit postel bez nich. Stejně nepříjemné mohou být bočnice u dvou samostatných postelí přistavených k sobě. Řešením je zakoupit „letiště“, tedy jednu postel s rozměry dvojlůžka. Bočnice nebo přímo malé zábradlí bývají naopak žádoucí u dětských postelí.

Úskalím mohou být také nohy postele. Hlavně u tenkých nožek na okrajích lůžek hrozí, že si o ně při nárazu zlomíte prsty. Je lepší zvolit bezpečnější tlustší a oblé nohy.

Materiály na výrobu rámů postelí
Na trhu jsou postele z mnoha materiálů. Nejvíce se používá dřevo – buď masivní, nebo v kombinaci s dýhovaným, případně čalouněným provedením, časté jsou také imitace dřeva, jako je třeba lamino.

Velice kvalitní bývají postele z masivu. Cenově dostupnější jsou ty z měkčího dřeva, jako je smrk či borovice. Dráž vyjdou postele z tvrdších dřev – z buku, břízy nebo dubu. Dřevo je také nejvhodnějším materiálem na dětské postele, protože je zdravotně nezávadné.

Zajímavý design mívají postele kované, ale za pravou kovářskou práci se musí zaplatit., Kovové či kované postele se často zjemňují použitím dřevěných prvků.

Postel může masírovat
Přestože trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, stálicí na trhu jsou ty celočalouněné, kdy je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele se hůře udržují, drží se v nich prach a také roztoči. Nejsou tedy příliš vhodné pro alergiky. Praktické je naopak to, že často mívají velký úložný prostor. Na trvalé spaní se čalouněné postele nedoporučují. Hodí se spíše do pokoje pro hosty. Čalouněné bývají i masážní postele. Mívají matraci s vibračními motůrky, které pomocí vzduchového kompresoru vytvářejí vibrace, masírují a prokrvují celé tělo. Ocení je především lidé, kteří mají problémy s bolestmi zad, hlavy, kyčlí, kolenou, paží nebo trpí poruchami krevního oběhu, ( společnost Sanitary ).