Rošty

Aby matrace mohla sloužit pro Vaše zdraví, musí ležet na tom správném roštu. Jinak hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho.

Na dvojlůžko širší než 140 centimetrů budete potřebovat dva rošty a dvě matrace. Je to výhodnější, protože až se některá část postele opotřebuje, výměna vyjde levněji. Životnost matrace je asi deset let, pak je třeba ji vyměnit, kvalitní rošt může vydržet i celý život.

Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je však matrace silnější, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy rozprostře sama. Velice důležitý rošt naopak je, je-li matrace slabší než sedm centimetrů.

Na rozdíl od plných či děrovaných desek v rámech postelí odvádí rošt vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Jinak v matraci vzniká ideální prostředí pro plísně a roztoče.

Rošt může být pevný laťkový, nebo složený z pružných lamel. Pevné, laťkové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí nových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem, nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují, ovšem mezery mezi latěmi nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat.

Použití roštů
Latexové matrace – kromě těch vyztužených kokosovláknitou deskou, matrace z líných či studených pěn nebo ty sendvičové z kombinace materiálů jsou měkčí, ohebnější a dobře se přizpůsobují tělu. Hodí se na lamelové rošty – pevné, pružné polohovací. Pro každého zdravého člověka, který velké problémy s páteří nemá, jsou jako prevence nepolohovací lamelové rošty ideální. Když už má někdo páteř deformovanou, může si rošt nastavit podle potřeby. Kdo je opravdu nemocný a páteř se mu třeba vyboulí, lehce si polohovací rošt zvedne do sedu.

Počet lamel
Lamelové rošty mívají rám a k němu přichycené lamely. Větší počet je výhodnější, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace se nesmějí prohýbat. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 pružných lamel. Lamely mohou být různě široké, v odlišných vzdálenostech od sebe. Vyrábějí se z březového či bukového dřeva nebo z umělých materiálů. Některé rošty bývají bez rámů.

Lamely musí  pružit
Nejjednodušší lamelové rošty s malým počtem pevně uchycených lamel nemají v posteli velký význam. Proto je lepší zvolit kvalitnější rošt s větším množstvím pružně uchycených lamel. Lamely ve výkyvných plastových nebo kaučukových pouzdrech mohou reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná. Tím jí pomáhají a prodlužují její životnost. Podle toho, jak je zatížíte, se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru těla. Některé rošty mívají v bederní oblasti, která je nejvíce namáhaná, zdvojené lamely a na nich posuvné jezdce, jež usměrňují pružnost.

Polohovací rošty
Můžete mít i polohovatelný rošt, pokud máte ohebnější matraci, která bude dobře kopírovat jeho pozici. Jednodušší rošt má polohování pouze pro hlavu nebo nohy, složitější umožňuje víc poloh. Mechanické polohování ocení především ti, kteří si v posteli rádi čtou, ale i starší lidé, protože si ovladačem nastaví rošt do sedu. Tím, že si například nastavíte polohování nohou a hlavy tak, že se nohy dostanou do výšky hrudníku.