Přemýšlíte, že vybavíte Vašemu dítěti dětský pokoj? Nevíte si rady? My se Vám pokusíme poradit při výběru židlí, stolů a barevnosti dětského pokojíčku.
1. Dětský pokoj – vybavení dětského pokoje
Dětský pokoj by měl odpovídat věku dítěte, které bude pokoj obývat. Dítě, které obývá dětský pokoj si v něm hraje, spí, pracuje a proto by mělo být vybavení praktické, funkční a zdravotně nezávadné. Šetřit na nábytku se nevyplatí. Správné vybavení pokoje rozhoduje o tom, jak se bude dítě v pokoji cítit. Je dobré dětský nábytek přizpůsobit potřebám dítěte. Nejdůležitějším prvkem v dětském pokoji by měl být dostatek světla a barev. Dále jsou důležité různé úložné prostory, poličky a zásuvky, kde si bude dítě uklízet hračky, knížky a třeba kreslící potřeby. Velmi důležitá je i hrací plocha. Dětský pokoj by neměl být zaskládaný skříněmi , měl by „dýchat“ a být prosvětlený.
Způsobů jak vybavit dětský pokoj je celá řada. Dětský pokoj by měl vycházet z tzv. povinného vybavení. To představuje :
· Kvalitní dětská židle
· Vhodný psací stůl
· Zdravotní postel
· Dostatečné úložné prostory
Dětský pokoj je nejen místnost kde si děti hrají a spí, ale i prostředí podporující pohybové a umělecké sklony dětí. Neměla by chybět plocha na kreslení nebo malé místo na cvičení. Velmi praktické a pro děti velmi oblíbené je např. v pokoji houpačka, klouzačka nebo ribstol.
2. Dětský pokoj – výběr vhodné dětské židle
Při výběru dětské židle, by jste měli mít jasnou představu, k čemu bude židle sloužit a jakou potřebu má splňovat. Vybírejte s rozvahou a nezapomínejte, kolik času denně bude Vaše dítě na dětské židli sedávat při učení u počítače, nebo jen tak u kreslení. Výborné jsou tzv. rostoucí židle, které svými vlastnostmi zaručují zdravé a správné sezení Vašeho dítěte po mnoho let. Všeobecně platí, že čím vyšší cena, tím lze očekávat vyšší kvalitu a záruku. 5 nejdůležitějších součástí židle pro zdravé sezení
1. Pohodlný sedák
- je základem zdravého sezení
- sedák židle by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končetiny a nepřetěžoval jednu skupinu svalů
- důležitý bod, na který bychom neměli zapomínat je výšková stavitelnost
- správný posed na židli je takový, že by se chodidla měla celou svojí plochou dotýkat země
2. Bezpečný „podvozek“ židle
- židle by měla být kolečková
- kolečka by měla být dostatečně velká a kvalitní, neměla by drhnout, ale zároveň by měla židli udržet na místě.
- měla by mít stabilní a pevnou základnu židle, která zaručí pohodlné sezení a bezpečný pohyb
3. Nastavitelné podpěrky rukou
- na podpěrky rukou nebo-li područky bychom neměli zapomínat, snižuji zatížení páteře.
- podpěrky by měly mít nastavitelnou výšku, která umožní správný opěr a komfortní úhel rukou
4. Opěradlo zad
- opěradlo by mělo být anatomicky tvarované podle páteře
- mělo by být výškově stavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad dítěte
- opěradlo musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad
5. Další vlastnosti
- ke zdravému a pohodlnému sezení přispěje píst, který ztlumí náraz při dosedu – je umístěn pod sedákem a dokáže při prudším dosedu měkce usadit
- dále je to materiál, ze kterého je židle vyrobena – materiál by měl být odolný, snadno čistitelný a příjemný na dotyk
3. Dětský pokoj – výběr vhodného dětského stolu
Výběr dětského psacího stolu, který nebude jen zdobit dětský pokoj, ale bude hlavně splňovat důležité potřeby dítěte. Při výběru stolu je potřeba brát v potaz spoustu aspektů. Důležitou vlastností stolu je především velikost pracovní desky, která bude dostačující např. k malování nebo plnění školních povinností. Velikost desky by měla být v rozpětí loktů sedícího. Povrch desky by měl být matný, aby odlesky nekazily dětem oči. Z bezpečnostních důvodů by měl mít stůl zaoblené rohy a hrany. Další důležitou vlastností psacího stolu je, aby byl stůl polohovatelný. I pro prvňáčka je vhodné počítat s tím, že jednou bude mít na stole počítač a rovnou koupit stůl s vysouvací deskou pro klávesnici. Dětský pokoj by měl být dostatečně velký pro kvalitní psací stůl a židli.
4. Dětský pokoj – výběr vhodné dětské postele
Při výběru postele je nejlepší myslet dopředu. Většímu dítěti okolo 3-4let je vhodné koupit rovnou postel pro dospělé. Tím nám odpadnou starosti s jeho růstem a výměnou lůžka. Např. odborníci vůbec nedoporučují dvoupatrové postele .Dítě, které spí nahoře, má ke spánku horší podmínky, protože je tam vyšší teplota. Ale může dojít i k nebezpečným pádům.
V dnešní době si můžeme vybrat z velké škály různých druhů postelí, které nám např. dětský pokoj dotvoří. Postele mohou být s úložným prostorem nebo bez něj, postele na nožičkách, s plnými postranicemi, s čely i bez nich, a mnoho dalších.
Několik rad jak vybrat dětskou postel:
- Postel by měla mít dostatečnou šířku lůžka (90-100cm u jednolůžka)
- Dostatečná délka lůžka – standart je 200cm
- Odpovídající výška lůžka – hygienické minimum je 25cm, standart je 45-50cm
- Vhodné umístění – postel nepatří pod okno, nebo do míst kde protahuje
- Vhodné osvětlení – noční osvětlení by mělo být umístěno nad hlavou, nikoliv na stolku.
- Dobré odvětrání matrace – matrace by měla větrat i zespodu, proto jsou nevhodná lůžka s plnými bočnicemi
- Čelo postele chrání spícího před průvanem, ale také slouží jako opěra pro polštář
- Odkládací prostor – např. noční stolek
5. Vhodné barvy do dětského pokojíčku
Dětský pokoj by měl být pěkně a vkusně zařízen. Ale neměli bychom zapomínat na barvy. Všechny děti se dobře cítí v příjemném optimistickém prostředí. Milují pestrost, barevné hračky, jasné a světlé místnosti. Možná si ani neuvědomujeme, že využíváním barev v dětském pokoji můžeme ovlivnit chování příliš „živého“ dítěte a podpořit jeho soustředění. Nebo naopak, k aktivitě probudit dítě pasivní. Pro děti jsou barvy velmi důležité. Pomáhají rozvíjet jejich charakter a inteligenci. Dětem se velice líbí pastelové barvy na stěnách, různé obrázky textilní doplňky apod. Děti nejčastěji barvy vnímají do 6let . Později se vkus dítěte změní na decentnější tóny.
Dětský pokoj by měl barevně dělat dojem uklidňující a harmonický. Dítě, které špatně usíná a je neklidné, bychom se měli vyhnout křiklavým barvám. Do tmavých a malých místností volíme světlejší barvy, které opticky pokoj zvětší a prosvětlí.
Dětský pokoj – co která barva znamená:
- žlutá – radost, důvěra, štěstí, přátelství, je to barva slunce, která podporuje schopnost učit se, zlepšuje paměť, přináší pocit volnosti, podporuje aktivitu a komunikaci. Pro kojence a batolata není vhodná, častěji pláčou, tato barva je pro ně dráždivá až agresivní
- modrá – jistota, klid, uvolnění, odpočinek, hloubka a věrnost, přináší dobrou náladu, povzbuzuje organismus, proto je vyhledávána staršími lidmi.
- červená – láska, oheň a krev, podporuje aktivitu,sílu, evokuje lásku, teplo, tato barva není vhodná pro psychicky vznětlivé a podrážděné. Stimuluje, dodává energii a sílu.
- zelená – uklidňující barva. Přináší harmonii, jistotu, klid, ticho a ochranu.
- fialová – má stejné účinky jako modrá a indigo . Je to barva vnitřní harmonie, bezpečí, uzavřenosti.
- oranžová – mládí , je povzbuzující včetně chuti k jídlu, slunce teplo, smyslnost. Přináší optimismus a pomáhá zvládat emoce
- citronová – přináší svěžest, bezstarostnost, radost.
- lila, růžová – patří mezi stimulanty životních funkcí člověka, přináší ticho, teplo a srdečnost.
- světle modrá – barva nebe, světlý odstín modré inspiruje ke snění a k touze po čistotě.
- šedivá – vzniká částečnou absorpcí všech barev, vyvolává neutrální dojem.
- hnědá – barva země a hlíny, přizpůsobivost, realita, dává pocit stability a jistoty.
- bílá – zář světla, syntéza všech barev, symbolizuje čistotu těla i duše i ledový chlad.Přináší světlo, lehkost, čistotu, ale i prázdnotu. Pokud si nejste jisti jinou barvou, tak bílou nemůžete nic zkazit.
- černá – tíha, tma, přitažlivost . Je opakem bílé barvy. Je to barva, která je nabitá emocemi, vzdorem a protestem.