Lůžkoviny

Jak si vybrat správný materiál na polštář a přikrývku? Zvolit moderní duté vlákno, nebo se držet osvědčeného peří? Každý by měl vybrat sám, co mu lépe vyhovuje.

Na potahové materiály lůžkovin i na jejich náplně se dnes používají moderní syntetická i přírodní vlákna, která nabízejí mimořádné vlastnosti. Například rychlý odvod potu, vysokou hřejivost, jednoduchou údržbu a jsou rovněž velmi příjemná na omak.

Pokud si máte dobře odpočinout, je potřeba, aby spánek byl co nejméně rušený. Proto jsou správné ložní výrobky vybaveny takovými vlastnostmi, které všechny rušivé vlivy potlačují. Používají se prodyšné materiály, zajišťující účinný odvod vlhkosti, vysoce hřejivé nebo termoregulační, lehké a velmi příjemné, jsou také antibakteriální a alergicky neutrální, pratelné při teplotách od 60 do 90 stupňů a rychleschnoucí. Roztoče zničí vyšší teplota

Každý materiál na výrobu lůžkovin má své výhody a nevýhody. Syntetická vlákna kopírují moderní trendy v textilu a používají se jak k výrobě prádla a oblečení pro sportovce, tak v ložních výrobcích. Násobí některé vlastnosti přírodních materiálů, jako je například nasákavost a odvod vlhkosti. Přírodní materiály, jako vlna a peří, jsou náročnější na údržbu, proto je třeba důsledně dbát pokynů výrobce. Jejich výhodou však je, že jsou příjemné na omak a mají vysokou hřejivost.

Velkou předností dutého vlákna je snadná údržba. Nemusí s nimi nikam do čistírny, snadno je vyperou v pračce a nechají uschnout. Právě proto patří mezi nejoblíbenější. To ocení hlavně lidé, kteří trpí alergií na roztoče. Na rozdíl od peří je duté vlákno určitě bezpečnější. Může se častěji prát při teplotách nad 60 stupňů. Nižší teploty podle alergologů totiž roztoče nezničí.

Rozdělení lůžkovin podle hřejivosti

Letní lůžkoviny velmi dobře pohlcují vlhkost, rychle odvádějí pot a mají chladivý efekt. Středně hřejivé přikrývky obsahují přírodní látky, které se používají v kosmetice, jako je aloe vera či jojoba. Vlákna mívají i antimikrobiální účinek. Vysoce hřejivé přikrývky tvoří dvouvrstvá náplň nebo velmi lehká a hřejivá vlákna.

Přírodní materiály

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, můžete si vybrat například mezi bavlnou a vlnou. A těm, kteří touží po návratu k babiččině duchně, jsou určeny lůžkoviny péřové ze superlehkých potahových látek. Mohou být kombinované s termoregulačním materiálem, který vznikl pro potřeby kosmonautů. Náplň přikrývky tvoří minimálně z 90 procent prachové peří, zbývajících 10 procent připadá na měkká peříčka. Náplň polštáře, který má být měkký a nesléhavý, je složena ze 70 procent z měkkého peří a 30 procent prachového peří. Ceny takových přikrývek jsou v porovnání s ostatními vyšší.

Proti alergii a bolestem páteře

Lidé, kteří mají problémy například s krční páteří, by měli věnovat velkou pozornost výběru polštáře. Nejvhodnější jsou anatomicky tvarované polštáře, které podporují přirozený tvar krčních obratlů. Jádro podhlavníku tvoří takzvaná líná pěna neboli pěna se zpožděnou reakcí.

Speciálně pro lidi trpící alergií na roztoče jsou určené velmi hustě tkané povlaky na matraci, polštář i přikrývku. Na ně se poté dává povlečení. Například mikrovláknová tkanina zvaná Pristine zabraňuje průniku roztočů, a to právě díky hustotě tkaniny. Pořízení povlaků je ale poměrně finančně náročné.