Vstáváte ráno rozlámaní s bolavými zády a pocitem, že jste spali sotva hodinu? Je možné, že spíte na nevhodné matraci.
Tvrdost matrace
Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti. Doporučuji ty od stupně tři nahoru. Čím je matrace měkčí, tím je to pro zdravou páteř horší. Mladý a zdravý člověk do 30 nebo 40 let nemá žádné zdravotní problémy a lépe se mu spí v měkkém. Okolo 30 až 35 let už problémy s páteří začínají a vyplatí se přejít na matraci tvrdší.
Vhodná matrace v kombinaci s dobrým roštem dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění.
Zóny matrace
Matrace by měla mít bodovou elasticitu – měla by se prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí. Matrace se musí přizpůsobit tělu, nikde nesmí nic tlačit a páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku. Ležíte-li na zádech, bederní oblast by se oproti ostatním částem těla neměla příliš propadat, jinak je matrace moc měkká.
Kromě stupňů tvrdosti mívají matrace po své délce i několik různě pevných zón. Mělo by jich být pět až sedm, protože tělo zatěžuje každou část matrace jinak. Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům slábne. Matrace mívají životnost kolem deseti let. Poté už jsou nehygienické a je třeba je vyměnit, a to i když ležely na kvalitních roštech, které zajistily odvětrávání.
Rozměry matrace
Kvalitní matrace má jádro vysoké alespoň 15 centimetrů, ale platí, že čím je matrace vyšší, tím lepší oporu páteři poskytuje. Ideální tloušťka je 18 až 24 centimetrů. Šířka matrace by měla být při rozpažení přibližně od loktu k loktu. Matrace se rozdělují i podle nosnosti, na niž jsou konstruované.
Potah
Výhodné je, pokud má matrace snímatelný potah, který lze prát v pračce na teplotu 60 stupňů, která už ničí roztoče. Ideální je potah se zipem po celém obvodu matrace, který lze rozdělit na dvě poloviny – údržba je tak mnohem jednodušší. Vhodné je prošívané rouno s dutým vláknem, které nasává vlhkost a odvádí ji pryč. Potah je také možné si dokoupit, ale obvykle přijde asi na třetinu ceny matrace. Snímatelný potah je možné nahradit chráničem matrace.
Matraci by měl člověk při každém převlékání povlečení obrátit. Doporučuje se to nejen kvůli únavě materiálu, ale zejména pro lepší odvětrání vlhkosti, která prosákla do hlubších vrstev. Avšak pozor, některé matrace jsou buď jednostranné, nebo mají z každé strany jiný povrch – prodyšnou letní stranu z bavlny a hřejivou zimní z ovčí vlny.
Materiál matrace
Matrace mohou být pružinové, a to s klasickými pružinami nebo může být každá pružina zabalena do vlastní „taštičky“ – pak je jich v matraci mnohem více a jsou menší – taštičkové. Pokud jsou vyrobené z kvalitních materiálů, není důvod pružinovým matracím nedůvěřovat. Pružinové jádro předčí tvarovou stálostí a životností většinu pěn.
Matrace z latexu mají hustou strukturu, tedy hodně vydrží, ale některé druhy hůře propouštějí vzduch, proto se do nich dělají průduchy a kvalitní rošt je pro ně nezbytností.
Polyuretanová pěna, která se zpracovává za tepla, nejznámější pod obchodním názvem jako molitan. Na lehacích plochách matrací pro každodenní spaní by se už neměl samostatně vyskytovat. Kombinuje se proto s jinými materiály.
PUR pěnám, které se dělají za studena a lépe drží tvar, se říká prostě studené pěny. Ty se často používají na několikavrstvé a prokládané „sendvičové“ matrace.
Specifická je takzvaná líná pěna – mění tvrdost podle teploty, proto při kontaktu s tělem měkne. Často se používá jako vrchní vrstva sendvičových matrací nebo i anatomických polštářů. Matrace z líné pěny jsou vhodné pro dlouhodobě ležící lidi, protože zabraňují vzniku proleženin. Ideální je kombinace všech tří typů pěn, protože každá má jiné vlastnosti.
Bez roštu se obejde matrace, která jej má už v sobě. Na pružném roštu ze tří podélných pružících nosníků z polyuretanové pěny jsou příčně uloženy bukové lamely volně zasunuté v látkových bavlněných pouzdrech, na nich je tenká vrstva ze studené pěny či speciálního latexu.
Vlastnosti materiálů používaných na výrobu matrací
Studená pěna
prodyšnější než molitan
elastická
tvarově stálá
dlouhá životnost
Latex
pružný a dobře se přizpůsobuje tělu
dlouhá životnost
některé druhy mají horší prodyšnost, mohou vlhnout
nutnost lamelového roštu s odvětráním pod postel
Lamelová matrace
není potřeba zvláštní rošt, matrace ho má v sobě
dobře rozkládá tlak těla
nižší nosná vrstva
dobře odvětrává a rošt lépe funguje
Líná pěna
tvrdost závisí na teplotě těla, dává dobrou oporu páteři
velká tvarová paměť
zabraňuje tvorbě proleženin
déle se vrací do původní polohy
Pružiny
dlouhá životnost a drží tvar
dobře jimi proudí vzduch
krycí vrstva musí být z kvalitního materiálu
špatně se polohují a hůře udržují
Taštičkové pružiny
dobře jimi proudí vzduch
menší než klasické, lépe se přizpůsobují
díky taštičkám se nezaplétají
špatně se polohují a hůře udržují