Kupte vše zvlášť
Pro zdravý spánek je důležitá postel, která dlouho vydrží, matrace, jež se přizpůsobí tvaru těla a rošt, jenž zajistí odvětrávání matrace a správně ji podepře. Lůžko sestavené ze tří kvalitních částí vybraných na míru by mělo tělu vytvářet správnou oporu, mělo by vyvíjet minimální tlak na páteř, neměla by se v něm usazovat vlhkost, a tudíž vznikat plísně a roztoči.
Matraci volte na míru
Matraci zvolte podle tělesné hmotnosti. Čím těžší jste, tím pevnější matraci budete potřebovat. Stejně tak, když máte bolesti zad, je pro vás vhodná pevná matrace, ovšem musí být zároveň i přizpůsobivá. Při výběru zohledněte, zda matraci chcete používat denně, nebo bude v pokoji pro hosty, na chatě či chalupě. Matrace by měla mít snímatelný potah, který lze prát.
Rošt je třeba vybrat podle matrace – matraci podle roštu
Pevná podložka nedovolí matraci dýchat, proto je dobré zvolit laťkový ( bývá součástí postele ) nebo ještě lépe pružný lamelový rošt. Počet lamel by měl být vyšší a uchyceny by měly být k rámu pružně, aby mohly rozprostírat zátěž, kterou už matrace rozložit nedokáže. Nejen starším lidem mohou pomoci polohovací rošty, ať již mechanické či na motorový pohon, jež mohou tvarovat rošt v oblasti hlavy a nohou.
Lůžkoviny si osahejte
Při výběru lůžkovin si rozmyslete, co od nich požadujete. Oblíbené, snadno udržovatelné a cenově dostupné jsou polštáře a přikrývky plněné dutým vláknem. Nové materiály mají další vlastnosti, které umožňují kvalitní spánek – například vysokou hřejivost, rychlý odvod potu a vzdušnost. Stále oblíbenější jsou i lůžkoviny s prachovým peřím, jejich ceny jsou však vyšší. Syntetickým materiálům by měli dávat přednost lidé, kteří trpí alergií, a to nejen na peří nebo roztoče.
Před spaním vyvětrejte
V místnosti, kde spíte, by neměl být vzduch příliš suchý a teplý. Ideální teplota je 18 stupňů, alespoň před spaním je dobré vyvětrat. Větrání celou noc však určitě neškodí. Abyste v bytech s ústředním topením zabránili nežádoucímu vysychání nosních a krčních sliznic, vlhkost můžete zvýšit pomocí mokrého ručníku či nádoby s vodou zavěšené na radiátor. Účinnější jsou zvlhčovače. Nejen alergici a astmatici ocení čistič vzduchu, který zachytí prach, zbytky roztočů a další nečistoty. Přístroje však nesmí být příliš hlučný. Počítejte také s tím, že funguje pouze v uzavřené místnosti. Existují i přístroje kombinující zvlhčování a čištění vzduchu, ty však mají nižší výkon.