Ovzduší v ložnici

Zdravý spánek, to není jen dobrá postel či matrace. Neméně důležité je mít v ložnici dostatečně vlhké a čisté ovzduší.

V zimě, kdy se topí, klesá v bytě relativní vlhkost i pod 30 procent. Lidé, kteří v takových místnostech pobývají, se mohou potýkat s pálením očí, škrábáním v krku či bolestí hlavy.

Správná vlhkost v uzavřené místnosti by se přitom měla pohybovat kolem 50 procent. Zvláště tam, kde spíte, byste měli vlhkost zvýšit. Především v panelácích, kde je většinou přetopeno, by se mělo určitě zvlhčovat. Vlhkost změříte pomocí vlhkoměru, který se prodává v kombinaci s teploměrem.

Jeden přístroj pro celý byt
Nejlevnějším způsobem je pověsit na radiátor mokrý ručník nebo k němu přistavit lavor s vodou. Na radiátory lze zavěsit porcelánové či keramické výparníky.

Jestliže se přesto ráno probouzíte se škrábáním v krku, pomůže přístroj zvaný zvlhčovač. Může být umístěn kdekoliv, a pokud má dostatečnou kapacitu, zajistí správnou vlhkost v celém bytě.

Vzduch bez prachu a bakterií
Důležité je před spaním také vyvětrat, pokud to dovolí rozptylové podmínky. Pro optimální spánek by v ložnici měla být teplota okolo 18 stupňů.

Klima na spaní mohou zlepšit také čističe vzduchu. Zbavují ovzduší prachu, bakterií, zbytků roztočů, na jaře a v létě také pylů, takže jsou vhodné především pro alergiky a astmatiky. Pokud má někdo dýchací potíže, čistič je vítaným pomocníkem ke zlepšení zdravotního stavu.

Podle typu přístroje se vzduch hnaný ventilátorem čistí průchodem přes pevný filtr anebo se prach zachycuje v nádrži s vodou. Účinnější jsou čističe s pevným filtrem. Zvláště takzvané HEPA filtry vyrobené ze skelných mikrovláken zachytí prach a alergeny s účinností přes 99 procent.

Čističe i zvlhčovače mohou být také kombinované do jednoho přístroje. V případě kombinovaného vybírejte takový, kde se dá čištění spouštět i samostatně. Mimo topnou sezonu by totiž nadměrné zvlhčování mohlo vést ke vzniku nežádoucích plísní.

Přístroje vybírejte podle hluku – čím tišší, tím lepší. Vhodné je vybrat typy, které umějí vzduch zároveň ionizovat. Záporně nabité ionty osvěžují vzduch a působí příznivě na lidský organismus. Některé přístroje dokážou také vyrábět ozon. Ten je extrémně účinný při čištění vzduchu a odstraňování zápachu.

Ideální vlhkost v místnosti by měla být kolem 50 procent.